Mardin Kent Gazetesi

Basliksiz-3.jpg

Mutlu bir hayat mı anlamlı bir hayat mı?

Mutlu bir hayat mı anlamlı bir hayat mı?
Psikolojik Danışman Nezir Keleş( nzrkls64@gmail.com )
84 views
28 Ağustos 2021 - 12:12

Princeton Üniversitesi’nin yayınladığı C.G Jung Speaking adlı kitapta ünlü psikanalistin 50’den fazla röportajı bulunuyor. Bu görüşmelerden birinde Jung’a insan mutluluğunu sağlayan temel faktörler soruluyor. Kendisi bu maddeleri şöyle sıralıyor:

1.Fiziksel ve mental sağlık

2. Samimi bireysel ilişkiler

3. Sanattaki ve doğadaki güzelligi algılayabilme yeteneği

4. Makul yaşam standartları ve tatmin eden bir meslek

5. Hayatın medcezirleri ile başa çıkabilmek için felsefi veya dini bir bakış açısı

Okuması ve yazması çok kolay bir liste. Ama uygulaması epey zor. Daha da sorunlu kısmı ise; mutluluk narin bir çiçek gibi dağılmaya hazırdır her an.

Onu da şöyle açıklıyor Jung:”Mutsuzluğun listesini yapsak çok daha uzun olurdu elbette. Hoşlanmadığımız ve korktuğumuz şeyler hemen yanı başımızda beklerken, aradığımız ve tutkuyla istediğimiz seyleri hem zor elde ederiz hem de hemen kaçar elimizden.

Üstelik onlara sahip olduğumuzda o kadar mükemmel olmadıklarını fark ederiz.” Üstelik mutluluğu yaratan bütün koşullar, bazı durumlarda tam tersini de yaratabiliyor. Mevcut durumumuz ne kadar ideal olsa da mutluluğu garantilemiyor. Biyolojik veya psikolojik dengemizdeki en ufak bir bozulma bile mutluluğumuzu yok etmeye yetiyor.

Jung buna örnek olarak :” açıklanamayan ve anlatılamayan can sıkıntısını.” gösteriyor. ”

Sağlığımız iyi olsa da, finansal durumumuz güçlü  olsa da aile iliskilerimiz sorunsuz olsa da düşebiliriz bu can sıkıntı pençesine”

“Kişiliğin Gelişimi ” kitabında ” Manevi amaç, manevi sağlığın kesin bir gerekliliğidir.” diyen psikanalist için felsefi veya inançlı bakış açısı mutlaka seçilen felsefeye veya inanca uygun ahlakla birlikte sağlanması gerekiyor.

Jung, röportajında, eylemsiz bir inancın mutluluk üzerine hiçbir etkisi olmayacağını vurguluyor. Röportajı yapan adam “evlilikten sonra biz mutlu olabilir miyiz” diye muzipçe sorunca, Manevi değerler arasında engele geçilmez olanı diyor ve ekliyor:

“Mutluluğu aramamız anlaşılır tabi ama pek mantıklı değil; çünkü ne kadar kasten ararsak, bulamamayı o kadar kesinleştiririz. Bu nedenle olayları olduğu gibi sabırla ve soğukkanlılıkla kabul etmek daha iyidir. Nasıl olsa arada bir şansın torbasından bize de eğlenceli bir şeyler çıkar.”

Jung röportajın sonunda bastonunu kaldırır ve kendi kuyruğundaki çiçek içindeki inciyi kovalayan ejderhayı gösterir: “Bak işte bu ejderha, şansın sembolü. Ben asayı cevirdikçe o da sürekli çiçeğin içindeki incinin peşinden koşuyor. Ama asla yakalayamayacak, çünkü kendi kuyruğu.” Ne kadar da demin, bahsettiklerime benziyor değil mi?”

Psikolojik Danışman Nezir Keleş

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.