Mardin Kent Gazetesi

Basliksiz-3.jpg

Midyat konuk evine turistlerden yoğun ilgi…

Midyat konuk evine turistlerden yoğun ilgi…
64 views
12 Eylül 2021 - 9:26

Midyat’ta bulunan, tarihi Midyat Konuk Evine hafta sonu yoğun bir şeklide turist akını yaşanıyor.

Midyat Işıklar Mahallesinde bulunan, tarihi Midyat Konuk Evinde hafta sonu turist akını yaşanıyor. Bir çok diziye ev sahipliği yapan Midyat Konuk Evine, yerli turistlerin dışında, yabancı turistlerde akın ediyor. Hafta içi de bir çok kişinin ziyaret ettiği ama özellikle hafta sonları yoğun bir şekilde turist akınına uğruyor.

Tarihi konuk evini ziyaret eden yerli ve yabancı turistler, sokaklardaki taş işlemelerini ve tarihi konaktaki destansı işlemeyi hayranlıkla izliyorlar.

Midyat konuk evi mekan içi

Midyat Konukevi üç katlı bir evdir. Midyat Kaymakamlığı tarafından satın alınmıştır. En alt kat anakayanın oyulması ile elde edilmiş bir oda ve onun ön-bitişiğine eklenmiş bir bölümden oluşmaktadır. İkinci katta geniş bir teras ile üç oda bulunmaktadır. Bu odalar L şeklinde dizilmiştir. Üçüncü katta ise yine geniş bir teras ve iki oda bulunmaktadır. Bu iki odanın arasında bulunan koridordan yukarıya dar ve tunelimsi bir merdivenle üçüncü kata çıkılmaktadır. Bu kata çıkıldığında yine geniş bir teras vardır. Fakat burdaki teras odaların önünde-güneyinde değil batı-yan tarafındadır. Bu tek odanın giriş kapısının bulunduğu koridorda küçük bir cumba vardır. Bu kattan odanın damına çıkılabilmektedir. Dama çıkıldığında binanın yapıldığı tepenin yüksekliği ve binanın üçkatlı oluşu nedeniyle tüm Midyat görülmektedir. Konukevinin avlusunda bulunan ve mutfak amacıyla kullanılan yapının içinde su kuyusu da bulunmaktadır. Konukevi dizilerde mekan olarak kullanılmasıyla da bilinmektedir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.