Mardin Kent Gazetesi

Basliksiz-3.jpg

Koronadan sonra, BioNTech kolon kanseri aşısının Faz 2 denemelerine başladı

Koronadan sonra, BioNTech kolon kanseri aşısının Faz 2 denemelerine başladı
54 views
01 Ekim 2021 - 13:38

Korona salgınından önce çağın vebası adledilen kanser tedavisi üzerinde çalışmalar yapan Alman biyoteknoloji firması BioNTech, deneysel kolon kanser aşısının Faz 2 denemelerine başladığını duyurdu.

200 hastanın katıldığı aşı çalışmalarının amacının, tümörlerin cerrahi ve kemoterapiden sonra yeniden ortaya çıkmadığında BNT122’nin etkinliğini incelemek olduğunu ifade eden bilim insanları, aşıyı başta deri kanseri olmak üzere diğer kanser türlerinde kullanmak için de çalışmalarını sürdürüyor.

BioNTech’ten yapılan açıklamada, mRNA (mesajcı RNA) teknolojisine dayanan BNT122 aşı adayı için Faz 2 çalışmalarına başlandığı belirtildi.

Kolon kanseri dünya genelinde ölümcül ikinci kanser olarak biliniyor”

BioNTech’in açıklamasında, dünya genelinde ölümcül ikinci kanser olarak bilinen kolon kanserinin tedavisi için yeni tedavilere ihtiyacın yüksek olduğuna da dikkat çekildi. Öte yandan, BioNTech başta deri kanseri olmak üzere diğer kanser türlerinde kullanımı için BNT122 aşısının klinik çalışmalarını da sürdürüyor.

Kanser söz konusu olduğunda yüksek düzeyde aciliyetimiz var.”

Özlem Türeci ise mRNA teknolojisiyle çok hızlı bir şekilde aşı geliştirilmesinin, konuyla bağlantılı kurumların işbirliğinde çalışmasına da bağlı olduğunu ifade etmiş ve “Bunun için gereken hızın ve ek kaynakların (yetkililerle birlikte) başka terapilere aktarılmasını diliyoruz. Ayrıca kanser söz konusu olduğunda yüksek düzeyde aciliyetimiz var. Koronavirüs buna göre muhtemelen oldukça basit bir hedefti. Yeni başarının ön koşulu, bir hastalığın biyolojisini çok kesin bir şekilde anlamamızdır” demişti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.