Mardin Kent Gazetesi

Basliksiz-3.jpg

Bakan Koca: BioNTech aşısı için 3. doza gerek yok

Bakan Koca: BioNTech aşısı için 3. doza gerek yok
64 views
06 Ekim 2021 - 18:15

Bilim Kurulu toplantısının ardından toplantı gündemiyle ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son dönemin tartışılan konusu olan “3. doz korona aşısına ihtiyaç var mı?” sorusuna yanıt verdi.

Bakan Koca, yaptığı yazılı açıklamada, “2 doz mRNA aşısı yaptıran vatandaşlarımızın 3. doz aşı olmasına gerek yok” dedi. Öte yandan Bakan Koca, Sinovac olanların ise vakit kaybetmeden 3. doz aşıyı olmalarını önerdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, video konferansla toplanan Koronavirüs Bilim Kurulu’nun ardından yazılı açıklamada bulundu. Bilim Kurulu’nun salgının seyri, vakaların ve hastaneye yatışların yaş dağılımı ile 3 doz aşı uygulaması gündemiyle toplandığını aktaran Bakan Koca, aşı programının başarılı şekilde sürdüğünü ve bunun Koronavirüs Tablosu’ndaki günlük verilerden de takip edildiğini belirtti.

Koca, 2 doz mRNA aşısı olmuş vatandaşların 3’üncü doz aşı olmaya ihtiyaç duyup duymayacağı konusunda değerlendirmeler yapıldığını bildirerek şunları aktardı:

“Daha önce açıkladığımız üzere 2 doz mRNA aşısı olan vatandaşlarımızın ortalama 4 ay süre önce aşı oldukları dikkate alındığında halen koruyuculuğun devam ettiği değerlendirilmiştir. Bu konuda aşı olduğu halde virüse yakalananlar üzerinden yapılan incelemelerimiz sürmektedir. Şu an için 2 doz mRNA aşısı olmuş vatandaşlarımızın 3’üncü doz aşı olmalarını gerektiren bir durum yoktur.

İnaktif aşı olmuş vatandaşlarımızın ise vakit kaybetmeden 3’üncü doz aşılarını ister mRNA ister inaktif aşı ile olmalarını bir kez daha şiddetle öneriyorum.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.