Mardin Kent Gazetesi

Basliksiz-3.jpg

Gazeteci Yazar Hakkı Akgül Yazdı: Bir kültür sabit oranına ihtiyacımız var mı?

Gazeteci Yazar Hakkı Akgül Yazdı: Bir kültür sabit oranına ihtiyacımız var mı?
Gazeteci Yazar Hakkı Akgül( zahuranima@gmail.com )
122 views
23 Ekim 2021 - 6:48

İnternet ve dijitalleşme bir bütün olarak toplum için büyük zorluklar oluşturuyor. Teknolojik ilerlemenin çok hızlı temposu, daha önce uygulanan veya şu an devam eden anlaşmaları bir nevi geçersiz kılıyor. Burada “Telif Hakkı veya yasası” karşımıza çıkıyor. Bu yasanın asıl amacı bir çıkar dengesi oluşturmak ve bilginin yayılmasını sağlamaktır. Fakat bu günümüzde ne yazık ki sadece teoride kalıp uygulanamıyor. Yeni yapılacak bir reform ile bu çıkar dengesi yeniden oluşturulabilir. Yani telif hakkı yasası dijital çağa uyacak şekilde güncellenmelidir. Böylece tüm meşru menfaatler odak noktası haline gelir.

Üretenler yani Autorlar daha fazla kazanmaları gerekiyor.

Dijitalleşme sayesinde metin, müzik, film, fotoğraf ve benzeri içerikler artık milyonlarca kez daha kolay kopyalanabilmekte ve internet üzerinden sınırsız bir şekilde dünyanın her yerine gönderilebilmektedir. Bu da eser sahiplerini yani telif hakkı elinde olanları mağdur ediyor. Hatta bu durum onlar için yapısal bir sorun/dezavantaj haline gelmiş durumda.

Sabit bir ücret sistemi olsaydı eser sahipleri için daha yerinde bir ödeme sistemi olacaktı. Çünkü bu şekilde hak eden hak ettiği emeğinin karşılığını alırdı. Ayrıca ticari olmayan veri akışı da mümkün olurdu. Bu modelin anlaşılması kolay ve diğer alanlarda zaten başarılı bir şekilde işlenmektedir. Bu bahsettiğim biçimde olursa illegal yöntemlerle mevcut telif hakkı yasasını uygulamaya çalışan kavramlara gerçek bir alternatif sunar. Özetle kovalamak/kopyalamak yerine ödeme yapmalıyız. Sabit oranlı vergiler modern zamanımıza uyan bir telif hakkı yolunda önemli bir bileşen haline gelebilir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.