Mardin Kent Gazetesi

Basliksiz-3.jpg

Bakan Koca’dan 81 ile uzman doktora nöbet uyarısı

Bakan Koca’dan 81 ile uzman doktora nöbet uyarısı
52 views
01 Kasım 2021 - 16:37

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca imzasıyla 81 il sağlık müdürlüğüne gönderilen yazıda, uzmanlık eğitimi gören hekimlerin iş yükü dağılımında ‘alışkanlıklar yerine kurallara bağlılık için azami hassasiyet’ istendi.

 Ankara Şehir Hastanesi’nde çalışan asistan Doktor Rümeysa Berin Şen’in vefatının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca imzasıyla 81 il sağlık müdürlüğüne, “Uzmanlık Eğitimi Görenlerin Nöbet Hizmetleri” başlıklı resmî yazı gönderildi. Söz konusu yazıda hekimliğin yüksek dikkat gerektiren bir meslek olduğu hatırlatılarak, çalışma saatlerinde insanı fiziken, ruhen zorlayan uygulamalardan kaçınılması gerekliliğine vurgu yapıldı.

‘GECE NÖBETİ SONRASI GÖREV MECBURİYET DIŞINDA YORUMA AÇIK DEĞİL’

Bakan Koca’nın imzasını taşıyan resmi yazıda şu ifadelere yer verildi: “Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği’nin 41 inci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendinde “Nöbet hizmetleri, yataklı tedavi kurumlarının tiplerine, yatak ve personel kadrosuna, yer ve önemine, faaliyetinin çokluğuna göre ayrı ayrı hükümlere tabidir” hükmü ile hemen ardından, (e) bendinde “Gece nöbeti tutanlara ertesi gün görev verilmez” hükmü yer almaktadır. Mecburiyetler dışında yoruma açık değildir.”

‘İŞ YÜKÜ DAĞILIMINDA ALIŞKANLIKLAR YERİNE KURALLARA BAĞLILIK’

“Bakanlığımıza bağlı eğitim ve araştırma hastanelerindeki uzmanlık öğrencilerinin; eğitime alınması, çalışma usul ve esasları 26.04.2014 tarihli ve 28983 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği” kapsamında yürütülmektedir. Uzmanlık eğitimi görenlerin nöbet hizmetleri, bu yönetmeliğin 11’nci maddesinin beşinci fıkrasında; “Uzmanlık öğrencilerinin nöbet uygulaması üç günde birden daha sık olmayacak şekilde düzenlenir” hükmü ile belirlenmiştir. Bakanlığımızın 21.10.2016 tarihli ve E.02-4523 (2016/19) sayılı Genelgesinin 3 üncü maddesinde de bu hususa özen gösterilmesine dikkat çekilmiştir.”
Bu çerçevede, ilinizin Bakanlığımıza bağlı eğitim ve araştırma hastanelerinde eğitim gören uzmanlık öğrencilerinin çalışma şartları ve nöbet hizmetlerinin yukarıda anılan mevzuat hükümleri çerçevesinde yürütülmesi, iş yükü dağılımında alışkanlıklar yerine kurallara hakkaniyetli bağlılık için azami hassasiyetin gösterilmesi hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.