Mardin Kent Gazetesi

Gazeteci Yazar Hakkı Akgül yazdı: Kirazlar artık eski tadı vermiyor

Gazeteci Yazar Hakkı Akgül yazdı: Kirazlar artık eski tadı vermiyor
Gazeteci Yazar Hakkı Akgül( zahuranima@gmail.com )
162 views
09 Aralık 2021 - 23:20

Zeynep ve Miray, ablamdan bize kalan en güzel miras. Rengarenk kirazlı kazaklarıyla bize gülümsüyorlar. Eksik olmasın gamzeleri. Gönüller bir olduktan sonra kirazın sapı misali el ele olmasa da olur.

Çocukken kirazları çok severdim. Fakat o zamanlar maddi durumumuz elverişli olmadığı için alacak gücümüz yoktu. Haftada bir Midyat’ta kurulan perşembe pazarında annem denk gelirse belki yarım kilo alırdı.

Geçimimizi sağlamak için bölgedeki birçok aile gibi biz de mevsimlik işçi olarak çalışıyorduk. Batman ve Diyarbakır’a pamuk ekim ve hasadına, Düzce ve Bolu’ya ise fındık toplamaya giderdik.

Yine bir keresinde pamuk ekimi için Midyat’tan Diyarbakır’a ailecek işe gitmiştik. 3 yaşındaki kardeşim Veli aniden hastalandı. Başımızda bulunan amcam, kardeşim için ölmüş dedi. Dolmuş şoförü bizi araca alsın diye kardeşimi bir örtüye sardılar. Ben ve annem kucağındaki halsiz yavrusuyla Midyat’a döndük. Son nefesini daha vermemişti tatlı Veli, ben ise annemin yüreğinde ne fırtınalar koptuğunu anlayacak, hissedecek yaşta değildim, Miray misali daha yedisindeydim.

Mardin’e vardığımızda dolmuş şoförü mola verdi. Az ilerideki yol kenarında kıpkırmızı kiraz satan bir esnafın tezgahına takıldı gözüm. Ana yüreği bu ya… Amcamın yol masrafı için ona verdiği parayı bana uzatarak, “Kiraz ister misin oğlum git al kendine” dedi.

Heyecanlanarak indim dolmuştan, bir süre sonra kiraz dolu bir torba ile kardeşimin yanına döndüm. İçim içime sığmıyordu, dünyalar benim olmuştu adeta. Hepsini ben yemeyecektim elbette. Çocuk aklımla halsiz kardeşimin ağzına kiraz tutarak onun da benim gibi yiyip mutlu olmasını bekledim, oysa kıpırdayacak hali yoktu.

Mardin’den Midyat’ta bir saatlik yolculuktan sonra eve varmıştık ve bir kaç ay sonra ailenin en küçüğü ben olmuştum ama bunun da farkında değildim. Hatta o gün bahçede dönemin sevilen Mahsun Kırmızıgül’ün “Hepimiz Kardeşiz” şarkısını söylediğimi hatırlıyorum. Ve ablamın yasımızın olduğunu, şarkı söylememem gerektiğini tatlı bir üslupla bana hatırlattığını da biliyorum.

Titizlikle örülen Miray ve Zeynep’in kazaklarındaki kirazlı motifler bu anımı hatırlattı.

Ve kirazın bir çok medeniyette derin anlamı var. Örenğin; Kirazın Yunan mitolojisindeki karşılığı doğum ve yenilenme, Çin’de ise ölümsüzlüktür. Japonya’da kiraz dendiğinde insanlar duraksar. Çünkü bu onlara ölümlü dünyayı hatırlatır. Kiraz çiçekleri 7 gün ağaçta durduktan sonra solmadan düşer.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.