havin161.jpg
havin161.jpg

Mardin Kent Gazetesi

Basliksiz-1.jpg

Deva Partisi Midyat İlçe Başkanı Beşir Romioğlu: Yurttaşlarımızın alım gücü yüzde 70 düştü

Deva Partisi Midyat İlçe Başkanı Beşir Romioğlu: Yurttaşlarımızın alım gücü yüzde 70 düştü
339 views
19 Aralık 2021 - 10:14

Deva Partisi Midyat İlçe Başkanı Beşir Romioğlu, bölgede yaptıkları çalışmaları kamuoyu ile paylaştı. Son zamanlarda hızla TL karşısında değeri yükselen Döviz ve altının halkı zor durumda bıraktığını belirtti.

Halkın temel ihtiyaçlarını almakta güçlük çektiğine değinen Romioğlu, işverenlerin de çalışanlarına maaş veremeyecek durumda olduklarının altını çizdi.

Deva Partisi’nin Midyat’ta hazırlanan 5 maddelik çalışmasında şunlar yer alıyor:

1-Yaptığımız saha çalışmalarında ,yurttaşlarımızın yüksek oranlarda alım güçlerinin düştüğü, gıda,manav,giyim,inşaat vb. sektörlerde faaliyet gösteren esnafımızın cirolarının, yurttaşlarımızın alım gücündeki düşüş sebebiyle %70 ‘e varan oranlarda düştüğünü tespit ettik.

2-İşverenlerle yapılan görüşmelerde ,son kur dalgalanması sonrası, belirlenen asgari ücret üzerinden çalışanlarına maaş veremeyecek durumlarda olduklarını tespit ettik. İşletmelerin kapanması ve çalışanların mağdur olmaması açısından acilen yetkililerin önlem alması gerekmektedir.

3-Her ne kadar Merkez Bankası son süreçte faiz indirme politikasını uygulamış olsa da ,Bankaların faiz indirme kararlarını uygulamadığı, eski oranlar üzerinden krediler verdiği tespit edilmiştir.

4-Kurdaki dalgalanmanın yanlış politikalar sebebiyle devam etmesi durumunda, yurttaşlarımızın ,çalışanlarımızın ,işverenlerimizin, memurlarımızın ,emeklilerimizin ,artan zamlar karşısında ciddi anlamda sıkıntılar çekeceğini bu ağır şartlar altında en insani ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorlanacağını belirtmek istiyoruz.

5-Bu sebeple mevcut yönetimi hukuk ve adaleti esas almaya, sadakat yerine, liyakatlı insanlara görev vermeye, üstünlerin hukuku yerine hukukun üstünlüğüne değer vermeye, ve “faiz sebep enflasyon sonuç” politikasından dönmeye davet ediyoruz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.