Mardin Kent Gazetesi

Diyarbakır’da Devlet Bahçeli isminin ormana verilmesine karşı tepkiler sürüyor

Diyarbakır’da Devlet Bahçeli isminin ormana verilmesine karşı tepkiler sürüyor
49 views
12 Ocak 2022 - 20:14
Kırklar Dağı’na yapılması planlanan “Devlet Bahçeli Hatıra Ormanı”na tepki gösteren ekolojistler ve sanatçılar, “Bu bir ekokırım ve hafızazızlaştırmadır. İdeolojisinde katliam olan birinin ismini de cismini de kabul etmeyiz” diyerek tepki gösterdiler.
Diyarbakır’ın önemli yerlerinden birisi olan ve bugüne kadar üzerine çok sayıda türkü yazılan Kırklar Dağı’na, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin adına hatıra ormanı oluşturulmak isteniyor. Kentteki kitle örgütlerinin, “Devlet Bahçeli Hatıra Ormanı” adıyla oluşturulmak istenen ormana tepkileri sürüyor. 11 Ocak’ta bir araya gelen sanatçılar, ekolojistler ve sivil toplum örgütü temsilcileri, böylesi bir ormana izin vermeyeceklerini açıkladı.
Sanatçı Azad Bedran: İsmini de cismini de istemiyoruz
Açıklamaya katılan sanatçılardan Azad Bedran, sanatçı kimliğinden öte Kürt kimliğiyle bu duruma tepki gösterdiğini söyledi. “Bir Kürt genci olarak buna karşıyım” diyen Bedran, “Benim annem de dedem de yeğenlerim de bu duruma karşı. Açık ve net; İstemiyoruz. İdeolojileriyle ölüm, katliam, idam ve zulümlerin öncülüğünü yapan kimsenin ismini de cismini de istemiyoruz. Bunu kınıyoruz. Evet, belki yaparlar ama diktikleri isimler elbet bir gün kalkacaktır” dedi.
Bahçeli’nin Kürt halkını temsil etmediğine vurgu yapan Bedran, “Bahçeli deyince aklıma tek gelen şey katliam, darbe, idam ve zulüm. Bu toplumda yaşayan hiçbir halka saygısı olmayan insan. O yüzden kentimizde isminin geçmesini istemiyoruz. Bu yaptıkları kültürel soykırımın devamıdır. Barış içerisinde yaşayan halklara karşı, Kürtlere karşı bir soykırım var. Bu da soykırımın ayrı bir versiyonudur. Size ait olmayan ve sizin değerlerinizi tümden yok sayan bir şahıstan bahsediyoruz. Aslında Devlet Bahçeli bir şahıs da değil bir zihniyetin ürünüdür. Kürt sanatçıları olarak buna karşıyız” diye kaydetti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.