havin161.jpg
havin161.jpg

Mardin Kent Gazetesi

Basliksiz-1.jpg

Kürtçe şiir yarışmasının şampiyonu belli oldu

Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı olan Kızıltepe Özcan Yıldız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin düzenlediği Kızıltepe Ortaokullar Arası Kürtçe Şiir Okuma Yarışmasına 26 okuldan 25 öğrenci katıldı. Finalde Artuklu Kasımiye Ortaokul Öğrencisi Lorin Janya Yılmaz Şox u Şeng e adlı şiirle birinci oldu.

Kürtçe şiir yarışmasının şampiyonu belli oldu
13 views
15 Mayıs 2022 - 0:29

Kızıltepe Özcan Yıldız Anadolu İmam Hatip Lisesi öncülüğünde  ortaokullar arası Kürtçe Şiir yarışmasının ikincisi düzenlendi. İl genelinde 26 okuldan 25 öğrencinin katıldığı yarışmada 8 öğrenci finale kaldı.
Kızıltepe Özcan Yıldız Anadolu İmam Hatip Lisesi Kongre Salonu’nda düzenlenen final müsabakası büyük bir ilgi gördü. Öğrenciler Ehmedê Xanî, Feqiyê Teyran’ın eserlerini seslendirdi. Yarışmada Artuklu Kasımiye Ortaokulu öğrencisi Lorin Janya Yılmaz Şox u Şeng şiiriyle birinci, Kızıltepe Yumurcak Ortaokulu öğrencisi Büşra Tayan Qiblegaha Aşıqani şiiriyle ikinci, Kızıltepe Vatan Ortaokul öğrencisi Elif Karaaslan ise Daye Min u Tenur adlı şiiriyle 3. oldu.

Yarışmaya katılan bütün öğrencilere sertifika verilirken dereceye giren öğrencilere de çeşitli hediyeler verildi.

Kızıltepe Özcan Yıldız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Tarık Yılmaz, “Yarışmamız ortaokul öğrencileri için Kürtçe Şiir oldu. Mardin genelinde öğrenciler bu yarışmaya katıldı. 26 okulda 25 öğrenci yarışmaya katıldı bir ilk olması bizi sevindirdi. Amacımız okullarda çocuklarımız anadillerini geliştirsinler ve Kürtçe ile derslerini görsünler. Buna dikkat çekmek için bu yarışmayı yaptık.” dedi.

Yarışmada birinci olan Artuklu Kasımiye Ortaokulu öğrencisi Lorin Janya Yılmaz ise Kürtçe’nin kendi anadili olduğu için kendisi için çok önemli olduğunu söyledi. Yılmaz, sürekli Kürtçe’yi güzel konuşmaya özen gösterdiğini belirterek okullarda Kürtçe eğitiminin önünün açılmasının çok önemli bir gelişme olduğunu kaydetti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.