havin161.jpg
havin161.jpg

Mardin Kent Gazetesi

Basliksiz-1.jpg

Aynur Doğan Konseri iptaline büyük tepki

20 Mayıs’ta Derince Açık Hava Sahnesi’nde konser verecek olan Aynur Doğan’ın konseri Derince Belediyesi tarafından iptal edildi.

Aynur Doğan Konseri iptaline büyük tepki
8 views
16 Mayıs 2022 - 0:02

Konserin iptal edildiğini Twitter hesabından duyuran Derince Belediyesi “İlçemiz sınırları içerisinde özel bir firmanın yapacak olduğu konser organizasyonunun yapılan detaylı inceleme sonucunda uygun olmadığı tespit edilmiş olup, etkinlik belediyemiz tarafından iptal edilmiştir” ifadelerini kullandı.

Derince Belediyesinin kararına sosyal medyada pek çok tepki gösterildi:

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: “Gece müzik yasak. Gençler KPOP seviyor, yasak. AKP belediyesinde Kürtçe müzik yasak. Eğlenmeyi yasaklayan bir anayasa değişikliği getirsinler, yakışır onlara. Özgür doğduk, özgür öleceğiz bu vatanda. Bunu kafana sok AKP. Geceye Dar Hejiroke iyi gider…”

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş: “Kürtçe dil bayramı gününde #AynurDoğan konserine yasak. Kürt ve kürtçe düşmanı değilsiniz, öyle mi?”

TİP İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil: Konser vermesi “Uygun değil” çünkü #AynurDoğan Kürtçe şarkı söyleyen bir kadın sanatçı. Sanatçıların kılığına karıştıkları yetmiyor, konu bir de Kürtçe olunca düşmanlıkları perçinleniyor. Yobazlıkla ırkçılık birbirine ne kadar çok yakışıyor.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu: “AkParti’li Derince Belediyesi Aynur Doğan konseri için sözleşmeyle kiraladığı açık hava tiyatrosunun tahsisini kaldırıp konseri yasaklamış. Acaba niye? “#Kürtçe” türkü söyleceği için…”

Sanatçı Ceylan Ertem: ‘Aynur Doğan konseri yasaklamak’ kadar rezilce bir şey duymamıştım son günlerde. KARDEŞLİK KAZANACAK! Aynur’umun yanındayım.

Sanatçı İlkay Akkaya: “Akorları mı beğenmediniz, ritmler mi yanlış kullanılmış? Ne detayı? Bir belediye hangi hukuka göre konser yasaklıyor? Dünyaca dinlenen bir sanatçımızla gurur duyacakken, bu yaptığınız akıl almaz bir saçmalık. Akıl fikir diliyorum hepinize.”

Yazar Murathan Mungan: “Aynur Doğan bu toprakların uluslararası gururudur. Tek başına bir müzik itibarıdır.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.