havin161.jpg
havin161.jpg

Mardin Kent Gazetesi

Basliksiz-1.jpg

Mardin’in monoton siyaseti

Mardin’in monoton siyaseti
Gazeteci Yazar Hakkı Akgül( zahuranima@gmail.com )
126 views
02 Temmuz 2022 - 22:15

İnsanların birbirlerini ziyaret etmeleri, fikir alışverişinde bulunmaları ve sosyalleşmeleri güzel. İletişim kurmak için buluşan bu kişiler makam sahibi veya yönetici ise Mardin’e dair konuları masaya yatırmaları da hoş. Burada iki görüşme türü karşımıza çıkıyor: hem kişisel hem de resmi görüşme. Kişisel olan görüşmelere kimsenin karışma hakkı yok. İstenildiği şekilde, istenildiği zamanda istenilen kişilerle toplanıp hasbihal edilir. Yetkililer de diğer bütün Mardinliler gibi çevresiyle istediği zaman buluşur istediklerine konuk olabilir. Bu onların en doğal hakkı. Fakat resmi olan görüşmeler de son zamanlarda kişiselleştirilmiş ve bunlara bir de bilinçli bir biçimde derinlik(!) katılıyor. Çeşitli sebeplerle bir araya gelen yetkililerin gelişleri bayram ziyaretleri havasına bürünüyor. Takip edenler biliyordur her bir görüşmede sanki bir algı söz konusu. Yani burada sanki halka bir müjde veriliyor. Bu görüşmeler sonrasında kendilerini göstermek için hatıra olarak veya sosyal medyadan beğeni almak için pozlar veriliyor.  Çekilen fotoğrafların üstüne sürekli yazılan  ve dikkatimi çeken şöyle bir cümle var: “x,y,z kişilerin ve beraberindeki heyetin bizlere  yapmış oldukları nazik ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederiz” Bundan şunu anlıyoruz: ‘Yani paylaşılan her buluşma fotoğrafının anlam önemi sanki ziyaret edilenin ziyaret edene bir plaket verip teşekkür etmesinden ibaret. Çünkü bundan başka bir bilgiye ulaşamıyoruz.’ Bu görüşmelerden sonra maalesef herhangi bir basın açıklaması da yazılmıyor. Ziyaret edenler ve edilenler bir iki kelam etmiyor. Sosyal medyada sıklıkla karşılaştığımız bu güler yüzlü pozların bölge halkına bir faydası var mı tartışma konusu. Amaç buluşmak ise Mardinlilerin hepsi yakınlarıyla, eş dostlarıyla günlük olarak hasret gidermek için görüşüyor. Büyükşehir’in tamamında çay, kahve muhabbetleri devam ediliyor. İnsanların iletişim kurmasında herhangi bir sıkıntı yok.

Ama seçilen, görevlendirilen bu bahsettiğim kravatlı, rozetli, bayraklı olan görüşmelerin; halkın buluşmasından ve ziyaretlerinden bir farkının olması lazım. Çünkü bu görüşmeleri yapanlar halk değil bilakis halkı temsil edenler kendileri. Bu ziyaretlerde halk adına ne gibi kararlar alınmış, ne gibi imzalar atılmış diye artık il ve ilçe sakinlerinin haberdar olması gerekir. Böylece toplum nasıl yönetildiğinin bilincinde olur. Bölgede ne gibi değişikliklerin olacağını öğrenir, aile geçimi ve yapısı ona göre şekillenir. Gelir kaynakları ona göre değişir. Kısaca insanlar bu ziyaretlerden atılan imzalara göre bir yaşam şekline kavuşur. Kendilerini bu düzenlemelere göre hazırlarlar. Daha doğrusu hazırlamak zorunda kalırlar. Halkın alınan kararlardan, projelerden habersiz kalması; farkında olmadan bu durumu kabullenmesini zorunlu kılar. Bu da bölgemiz gelişmesine zarar verir.

O buluşmaları takip edenler var mı, varsa görüşmenin ana konusu hakkında neden 2 satır dahi yaz(a)mıyorlar? Oysa bunun haber değeri vardır ve halkın haberdar olmasında bir sakınca yoktur. Sonuçta çeşitli il ve ilçelerden gelen misafirler ekonomik açıdan sıkıntılı olan bu süreçte bilmem ne kadar masraf edip zamanlarını bu görüşmelere ayırmaları da boşuna değil. Bir faydasının, bir etkisinin olması kanaatindeyim. Aksi takdirde bu yapılan resmi görüşmeler kişisel veya resmi giderlere neden olur. Bu da halkın parasının çarçur edilmesine neden olur. ‘Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez’ hesapları yapılıyorsa bir vatandaş olarak bizlerin de bu faturanın detaylarını bilmemizde bir mahsurun olmaması gerek.

Bu tür paylaşımların halka duyurmaya değecek kadar önemi yoksa anlam derinliği varmış gibi o tür pozlar neden servis ediliyor?  Önemi varsa pozlar dışında neden bir açıklama yapılmıyor? Buluşanlara neden bir iki soru sorulmuyor? Şeklinde sorular çoğaltılabilir. Önemli olan uygun ve dürüstçe cevapların alınması. Temennimiz de bundan sonraki ziyaretlerin amaç-sonuç bağlamında detaylandırılması.

Fakat Mardin’de resmi binalarda siyasetçilerin, yöneticilerin ve kurum başkanların bitmek tükenmez bilmeyen bu tür ziyaretleri kabak tadı vermeye başladı. Çünkü bunlar akraba ziyaretleri değil. Bu ziyaretlerde neler konuşuluyor, hangi kararlar alınıyor, ne gibi stratejiler belirleniyor, hangi sorunların çözümü söz konusu gibi halkı doğrudan ilgilendiren meselelerin cevaplarını bilmiyoruz. Belki de hava su muhabbetleri dönüyordur.

Çay ziyareti, bazı tarihi yerleri gezme etkinliği, bazı inşaatların son durumunu yerinde görme yolcuğu derken yetkililerin günlük rutin programları sona eriyor.  Bu kısır döngü ve monoton düzen devam ederken günler ayları, aylar yılları kovalıyor. Yetkililer, siyasetçiler de bayrak değişimi yapıyor. Yeni gelenlere ‘hoş geldin ziyaretleri’ yalakalıklar eşliğinde söylenilmeye başlanılıyor. Bazı kişilerin dalkavukluk adeta mesleği olmuş.

Bu kişiler kendilerine layık gördükleri bu vazife yüzünden Mardin’e atanan, seçilen, görevlendirilen kişilerin de çalışmalarını aksattırıyor. Yetki sahipleri de görevlerini tam olarak yapamıyor. Çünkü görmüş olduğu bu aşırı ilgi karşısında olası projelere, çalışmalara ayar çekilebiliyor. Çalışacağı süre boyunca 20 proje yapması gerekirken bu yağ çekenler yüzünden çalışmaların sayısını yarıya indirme ihtimali yükseliyor. Çünkü söz konusu siyasetçiler idareciler ‘herkes mutlu mesut benden memnun’ düşüncesine kapılır. Nefis ve ego devreye girer. Koltuğunun ağırlığı da cabası. Böylece hizmetler de aksar. Bu durumda olan güzelim Mardin’e oluyor. Şehir yerinde saymaya devam ediyor.

Mardin’de istişare edilecek yapılacak, açılışı gerçekleştirilecek o kadar çok proje var ki… İnsan bunları saymaya kalksa yorulur, hangisinden başlayacağına hangisinin bir an önce bitmesi gerektiğine karar veremiyor. Diğer yandan sanki yöneticiler bütün mesaisini enerjisini bu ziyaretlere harcıyor ve ortada somut bir eser gözükmüyor.

Halkın faydasına olmayan bu tür ziyaretlerin son bulması dileğiyle…

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.