havin161.jpg
havin161.jpg

Mardin Kent Gazetesi

Basliksiz-1.jpg

Dargeçit Jitem Davası’nda 18 sanığa beraat

Dargeçit’te 29 Ekim 1995 ile 8 Mart 1996 tarihleri arasında 3’ü çocuk 8 kişinin kaybedilmesiyle ilgili açılan davada karar çıktı. Kamuoyunda Dargeçit Jitem olayı olarak bilinen davada mahkeme heyeti tüm sanıkların beraatine karar verdi. Yakınlarını kaybedenlerse kuyulardan çıkan kemikler, canlı tanıklar delil olarak kabul edilmedi diyerek karara tepki gösterdi

Dargeçit Jitem Davası’nda 18 sanığa beraat
34 views
04 Temmuz 2022 - 23:10

Adıyaman 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki Dargeçit Jitem davasında mahkeme, dönemin Mardin Jandarma Komando Tabur Komutanı Hurşit İmre’nin de aralarında bulunduğu 18 sanığın taammüden adam öldürmekten beraatine karar verdi. Mahkeme heyeti kararı sanıkların suçu işlediğine dair yeterli delil bulunmadığını gerekçe olarak gösterdi.

Dargeçit’te ailelerini kaybedenler ise karara tepki gösterdi. Dargeçit’te 1995 yılında ailesinden toplam 6 kişiyi kaybettiğini söyleyen Hazni Doğan da onlardan biri. Olayların yaşandığı tarihte çocuk olan Hazni Doğan 14 yaşındaki ağabeyi Seyhan ile gözaltına alınmış ve kendisi günler sonra serbest kalmış.

Doğan, “ben canlı tanığım, Fehim Seyhan canı tanık, annesi canlı tanık biz üç kişi kaybedilenlerle birlikte Dargeçit Karakolu’nda gözaltına alındık. Bugün bizi götürseler orayı tespit edebiliriz. Zaten mahkemede de bunu söyledim ama yeterli görülmedi. Biz 7 cenazemizi devletin kontrolü altındaki yerde bulduk. Kardeşim ve dayımın oğlu Mehmet Emin Aslan’ın cenazesini bulduğumuzda karakolun 150 metre uzağındaydı. Devlet bu bölgeyi güvenlik alanı ilan etmiş ve 10 yıldır devletten başka hiç kimse giremiyor. 14-15 yaşlarındaki çocukların kemiklerini yakmışlar ve kuyulara atmışlar. Üstüne de taşla doldurmuşlar. Ama bugün mahkeme bunu sormuyor. Biz hukuk var diyemiyoruz. Bugün hukuk ve adalet var olsaydı bu mahkemeden beraat kararı çıkmazdı. Her zaman diyorlar ya Kürtler ne istiyorlar diye işte biz bunu istiyoruz. Adalet istiyoruz vatandaş olalım istiyoruz. Kimseden üstün olmak istemiyoruz. Ama bu topraklarda yok ediliyoruz. Hesaba katılmıyoruz.” İfadelerini kullandı.

Dargeçit’te 12 yaşındaki oğlunu kaybeden Abdulaziz Altunkaynak aynı şekilde tepkisini dile getirdi “26 yıldır adaleti aradık. Ama ne yazık ki Adıyaman Adliyesi’nde adalet çıkmadı, adaleti bulamadık. Bu 12-13 yaşındaki çocuklar için katilleri beraat edildi”  Jitem olayında kaybolan Nedim Akyün’ün kardeşi Ahmet Akyün ise 7 yıldır mahkemeye geldiklerini söyleyerek, “Mahkeme kendisine de devlete de hakaret etti. Burada adliye sarayı yazıyor ama adaletsizliğin, hukuksuzluğun en büyüğünü kendilerine yaptılar. Sanıkların hepsine beraat verdiler. Üzüldük ama sonuna kadar hak arayışına devam edeceğiz.

Ne olmuştu?

Dargeçit’te 1995 yılının Ekim ayında PKK terör örgütü tarafından kaçırılan 2 öğretmen ve bir müteahhidin cenazesinin bulunmasının ardından ilçede ev baskınları yapılmış baskınlar sırasında gözaltına alınan 3’ü çocuk 8 kişiden Bir daha haber alınamamıştı. Gözaltında 8 kişinin kaybolmasına ilişkin dava 2014 Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame ile açılmıştı. Tüm sanıklar davanın başından tutuksuz yargılanıyordu. Ve savcı mütalaasında sanıklar için beraat istemişti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.