Mardin Kent Gazetesi

Midyat Deva Partisi İlçe Başkanı Romioğlu: Siyaset ahlakı her geçen gün bozuluyor

Midyat Deva Partisi İlçe Başkanı M. Beşir ROMİOĞLU, Türkiye’de siyaset ahlakının her geçen gün bozulduğunu ve bozulan siyaset ahlakının vatandaşlarımızın geleceğini esir ettiğini söyledi. Günümüz Türkiye’sinde, halka hizmet ahlakının terk edildiğini belirten Romioğlu, bireysel menfaatler odağında hareket eden siyasetçilerin vatandaşların yaşamlarında ve geleceğinde yarattığı tahribatların boyutu her geçen gün orantısal bir şekilde arttığına dikkat çekti.

Midyat Deva Partisi İlçe Başkanı Romioğlu: Siyaset ahlakı her geçen gün bozuluyor
223 views
14 Ağustos 2022 - 20:25

Gündelik yaşamda karşılaşılan ilişki, yaklaşım ve fikirler siyasetçilerin topluma vermiş olduğu mesajlar ve değerler üzerinde şekillendiğini ifade eden Romioğlu, “Ahlaklı bir şekilde yapılan ve vatandaşın menfaatlerini koruma üzerine yapılan siyaset, vatandaşının mutluluğu, gelecek kaygısı taşımayan gençleri, gün sonunu düşünmeyen emekli ile çalışanlar ve en önemlisi ahlaklı bir toplum demektir. Etik ve ahlaki değerler bilinci ile hareket eden siyasetçilerin olması, şu an toplumumuzun en çok ihtiyaç duyduğu konudur. Dolayısıyla etik değerlerin somutlaştırılması gereken-gerektiği siyaset mekanizması ve somutlaştırılan etik değerlerle hareket eden siyasetçilerin bu bilinç ile hareket etmesi gerekmektedir. Bireylerin lider ve kendilerine idol olarak gördükleri siyasetçilerin toplumun sahip olduğu ahlaki değerler üstünde olacak şekilde ahlaki değerlere sahip olması lazım.” şeklinde konuştu

Toplum ahlakından daha az ahlaki değerlere sahip siyasetçilerin, toplumun yozlaşmasına ve değerlerinden uzaklaşmasına neden olacağı uyarısında bulunan Romioğlu, “Toplum ile bağlantılı olan siyaset/çilerin tercihi noktasında, toplumun “ahlaklı siyasetçi-ahlaklı toplum” bilinci ile hareket etmesi gerekmektedir. Siyaset ve siyasetçi tercihimiz ya toplumu topyekûn yozlaşmaya kötülüğe (Barabbas ahlakı) ya da ahlaki değerlere sahip (İsa ahlakı) iyiliğe götürecektir.” dedi

2000 sene önce yaşanan Hz. İsa-Barabbas olayında ,toplumun siyaset-çi(lider-idol) tercihi neticesinde toplumun nasıl yozlaştı(rıldı)ğını hatırlatan Romioğlu buradan ders çıkarıldığını vurgulayarak, “Toplumun büyük kısmının Yahudi olduğu ve siyasi olarak Roma İmparatorluğuna bağlı olan Kudüs ’te Hz. İsa’nın peygamberliği ilan etmesinden sonra hapse atılıp ölüm cezası ile cezalandırılmıştır. Kudüs valisi Platos ve eşi düşüncelerinden dolayı hapse atılan genç İsa’nın idamını istememektedir. Bir çözüm yolu arayan Platos ’un aklına, Yahudiler için kutsal olan ve her sene kutlanan idam mahkumu olan birinin serbest bırakıldığı Fısıh Bayramı gelir. Platos, İsa’nın serbest bırakılmasından emin olmak için, rakip olarak Kudüs ’ün en azılı katil, gaspçısı, tecavüzcüsü olan Barabbas’ı çıkarır. Affedilmek üzere halkın karşısına çıkarılan Barabbas ve İsa oylama sonucu, toplum, ahlaki değerlerini yitirmiş Barabbas’ı seçer. Barabbas(kötülük) serbest bırakılırken, İsa(iyilik) çarmıha gerilir. (Hristiyanlık inancına göre)” ifadelerini kullandı.

“Olayda dikkat çeken diğer bir husus serbest bırakılan Barabbas tekrardan aynı suçları işler idama mahkûm edilir. Başka bir Fısıh Bayram’ında tekrardan halk kendisini seçerek serbest bıraktırır.” diyen başkan Romioğlu sözlerini şöyle sürdürdü, “Evet 2000 yıl öncesinden yaşanılan bu olay toplum-siyaset-çi(lider-idol-tercih) ilişkisinin nasıl olması gerektiği ve tercihlerin toplumları zamanla nasıl yozlaştırdığını gördük, okuduk. Tercihlerin, ahlaki değerlerin somutlaştırıldığı kişiler üzerinde kullanılması durumunda geçmişi ve geleceği ile mutlu ahlaki değerlerin yükseleceği ve somutlaşacağı bir toplum oluşacaktır.
Ahlaklı bir toplum için içimizdeki İsa ahlakını yaşatalım, Barabbasların ahlakını değil…”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.