Mardin Kent Gazetesi

Şortlu kadın Zinciriye Medresesi’ne alınmadı!

Artuklu Dönemi’nin son örneklerinden olan tarihi Zinciriye Medresesi’ni ziyaret etmek isteyen bir kadın şort giydiği gerekçesiyle içeri alınmadığını iddia etti.

Şortlu kadın Zinciriye Medresesi’ne alınmadı!
43 views
06 Ekim 2022 - 23:52

Geçtiğimiz yıllarda Artuklu Üniversitesi’nin enstitü olarak kullandığı tarihi Zinciriye Medresesi önce Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ardından da bakım masraflarının yük olması gerekçesiyle geçtiğimiz yıl Birlik Vakfı’na tahsis edildi. Medresenin Birlik Vakfı’na verilmesi ardından Medrese’ye girişlerde ücret isteniyor. Ziyaretçiler ise bakımsızlığı ile dikkat çeken medresenin son hallerine tepki gösteriyor.

Evrensel Gazetesi’nin haberine göre; Birlik Vakfı’nın yeni uygulamalar getirdiği Medrese’ye artık vakfın uygun bulmadığı kıyafetle girmek yasak. Öte yandan uygun olmayan poz ile fotoğraf çekmekte yasaklar arasında. Hafta sonu İzmir’den Mardin’i ziyarete giden bir çift de tarihi Zinciriye Medresesi’ne şort giydikleri gerekçesiyle alınmadı. Vakıf yetkilisi kadının şortla içeri giremeyeceğini ancak giriş kapısının hemen yanında bulunan eteklerden birini giymesi koşuluyla içeri alınabileceğini söyledi. Kıyafet dayatmasını reddeden genç kadın, gazetemizi arayarak uygulamaya tepki gösterdi.

‘ABLAYA ETEK VERMEMİZ LAZIM’

“Benim bildiğim Mardin bu değildi” diyen genç kadın şunları anlattı: “Mardin’e daha önce defalarca geldim. Buradan hep iyi hislerle ayrıldım. Bu defa iyi hislerimi Zinciriye Medresesi’nin önünde bıraktım. Zaten içeri girmek ücrete tabii olmuş. 5 TL giriş ücreti istiyorlar. Ücret istediklerini görünce açıkçası çok önemsemedim, belki bakıma falan harcıyorlardır diye düşündüm. Ancak kapıdaki genç görevlinin yanımdaki erkek arkadaşıma “ablaya etek vermemiz lazım” demesiyle şaşkına uğradım. Ben de şort giymiştim ” diyor.

‘VAKFA DEVREDİLMESİNİ DOĞRU BULMUYORUM’

Görevlinin “İçeride cami var, namaz kılıyorlar”  gerekçesiyle kendisini içeri almadığını söyleyen genç kadın; “Cami ise neden para alıyorlar? Değilse benim şortum neden sorun?” diye soruyor. “En kötüsü de karşımdaki görevlinin karşısında olmama rağmen benimle değil, erkek arkadaşımla konuşması oldu” diyen genç kadın, “Ben yokmuşum gibi davrandılar. Erkekler oraya şortla girebiliyor. Kadınların girmesine izin vermiyorlar. Vereceği eteği reddedip çıktım. Hemen arkamda içeri girmeyi bekleyen elbiseli bir kadınla tartıştı bu kez görevli. O kadında içeri girmeyi reddetti. Medreseyi  vakıfa devretmişler. Böyle bir yerin vakıfa devredilmesini doğru bulmuyorum. Kıyafet dayatmasına da alışmamızı beklemesinler, alışmayacağız” dedi.

Bakımsızlığı ile şikayet alan medreseyi gezen bir okurumuzun gönderdiği güncel fotoğraflardan ziyaretçileri doğrular nitelikte görüntüler ortaya çıkıyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.